Dvacetimilionový úvěr na rekonstrukci městských bytů
Město chce rekonstruovat 48 bytů. Proto zastupitelstvo schválilo záměr přijetí dvacetimilionového účelového úvěru od ČSOB s možností čerpat do konce roku 2022, pravidelnými měsíčními splátkami po dobu desíti let a pevnou úrokovou sazbou 1,62 %.
V důsledku koronavirové krize a propadu ekonomiky, po razantním poklesu v květnu loňského roku, se drží úroková sazba na nízké úrovni, a tak je dobré zvážit zafixování sazeb. „Ekonomové predikují, že díky oživení ekonomiky se ČNB vrátí k pomalému zvyšování sazeb ve třetím kvartálu roku 2021. Teď je tedy ideální období pro fixování úroků. Když sazby začnou růst, fixace vynahradí dočasně vyšší náklady z rozdílu mezi pohyblivou úrokovou sazbou,“ tvrdí ekonomický náměstek Milan Kouřil.
Město chce rekonstruovat své byty a opravy financovat pomocí bankovního úvěru. Proto porovnalo několik nabídek bankovních domů. Požadavky byly následující: úvěr ve výši 20 mil Kč na financování 48 bytových jednotek, čerpání do prosince roku 2022, doba splácení 10 let od ledna 2023 v pravidelných měsíčních splátkách. Z předložených nabídek vyšla ta Československé obchodní banky, a.s., jako nejekonomičtější. „Na základě rozhodnutí zastupitelů tak Jablonec přijme 20milionový účelový úvěr, který bude možné čerpat do 31. 12. 2022, měsíční splátky budou činit 166 700 Kč a splácet se bude od ledna 2023 do prosince 2032. Úroková sazba ve výši 1,62 % p.a. je pevná,“ konstatuje náměstek Kouřil.
Prázdné byty k rekonstrukci jsou rozdělené do dvou skupin. „K financování menších, jejichž rekonstrukce není tak finančně náročná, bychom chtěli využít současnou situaci, kdy jsou levné úvěry a předpokládá se, že příjmy z nájmů pokryjí splátky. Větší byty s finančně náročnějšími rekonstrukcemi máme v plánu pronajmout nájemcům, kteří by se na rekonstrukci finančně podíleli a svou investici by si tzv. odbydleli,“ popisuje záměr města Milan Kouřil s tím, že záměr představil už na konci roku 2020.
Byty prohlédl stavební technik, zjistil nutné opravy a investice, aby mohly být stanovené náklady. Ve většině případů se jedná o byty zdevastované, určené na celkovou rekonstrukci. Zvláště je třeba opravit podlahy, stropy, stěny a omítky včetně výmalby, v koupelnách obklady včetně zařizovacích předmětů, zárubně, chybí kuchyňské linky. Je třeba vyměnit kotle a vyvložkovat komíny, usadit topná tělesa apod.
„Stanovení cen oprav vycházelo i ze skutečných finančních nákladů předchozích oprav podobných bytů – velikost, plocha, stavební stav, vybavení apod. - a z obecné odhadní ceny stavebních firem, které počítají cca 15 tis. Kč/m2 za celkovou rekonstrukci starých bytů,“ připomíná náměstek Kouřil s tím, že předpokládaná hodnota na opravu jedné bytové jednotky se pohybuje od 50 do 900 tis. korun.