Do Kuřivod přišli po výbuchu elektrárny v Černobylu na Ukrajině v roce 1986 původní volyňští Češi. "Odešli před neviditelným nebezpečím radiace a přišli na místo, kde nebezpečná munice ležela za každým stromem," uvedl Bilický. Společně s přistěhovalci přišel do Ralska také on, původně dojížděl domů do Litoměřic, postupně si v místní části Kuřivody opravil kancelář a vedle domek. "Nebýt těch Volyňáků, možná by se s asanací vůbec nezačalo," dodal.
"Pyrotechnická asanace Ralska a Milovic se považuje za jednu z největších na světě, trvala přes deset let," vysvětlil Bilický, který začal jako policejní pyrotechnik pracovat v roce 1976. Prakticky ale v prostoru 250 kilometrů čtverečních bývalého vojenského prostoru pokračuje dodnes. "Tam, kde rostou houby nebo borůvky, tam je bezpečno. To už za těch 23 let houbaři většinou našli," řekl Bilický.
Přesto ale doporučuje zavolat policii, pokud člověk v lese narazí na starou munici. Policie stále k její likvidaci využívá nedalekou pyrotechnickou jámu. "Pokud je munice schopná převozu, tak ji sem vozí odpálit téměř z celé republiky," doplnil.
V lesích kolem Ralska se ale munice stále občas najde. Pravidelně ji například při kácení stromů odhalí zaměstnanci Vojenských lesů, kteří tam hospodaří. "Když kácí stromy, tak to kontrolují, jestli v nich není kov. Až se za 80 let obnoví les, tak už bude čistý," dodal. Takový kus dřeva, ve kterém je zapíchnutá střela, ukazuje i Bilického expozice.
V malém domku na konci Kuřivod vystavuje nalezenou, dnes už bezpečnou munici. "Jediný funkční je dělostřelecký granát z roku 1866, kdy se u Kuřivod střetla pruská a rakouská vojska. Je plněný černým prachem, takže už je vlastně také nefunkční," řekl průvodce a majitel muzea. Místnost, původně kancelář pyrotechnika, je naplněná po strop různými ukázkami munice od několikacentimetrových patron po téměř dvoumetrové rakety. Kromě československé a sovětské z doby fungování vojenského prostoru jsou tu i ukázky munice z první a druhé světové války. Asanaci a Bilického dlouholeté působení jako policejního pyrotechnika popisují také dobové dokumenty, fotografie a filmy.
zdroj: ČTK