Kamenolom nabízí lidem v Brništi a okolních obcích práci, obci výstavbu obchvatu a ještě 17 milionů korun do obecní kasy, další miliony získá Brniště z daní.
Tlustec patří k dominantám Českolipska. Turisté ho mají v oblibě i proto, že je spjat se svatou Zdislavou. Čedič se na něm těžil od 70. let, protesty proti těžbě začaly v roce 1994, kdy lom patřil dnes už zkrachovalé firmě Beron. Lidé z okolí si stěžovali na vysokou prašnost, provoz aut, hluk a otřesy při odstřelech, které ničily jejich domy. Těžbu čediče o čtyři roky později zastavilo ministerstvo životního prostředí. V letech 2003 a 2004 byla těžba kamene krátce obnovena, pak se ale definitivně zastavila.
Obnovení těžby se brání nejen lidé z Brniště, Postřelné nebo Luhova, plány se nelíbí ani lidem z nedalekého Velkého Valtinova. "Jak zabráníte otřesům a prachu?" ptali se dnes lidé. "Otřesy budou menší, využijeme clonových odstřelů s podstatně menšími náložemi, než využívaly firmy v minulosti, kopec je už tak dost narušený," řekl Čech. Prašnost by měly minimalizovat moderní drtičky se zkrápěním, přepravu kamene zajistí místo aut uzavřené dopravníky. Většinu kamene chce firma přepravovat po železnici, přesto Brništi nabízí výstavbu obchvatu za 13 milionů korun.
Častým argumentem proti těžbě jsou obavy z likvidace kopce, který patří k dominantám regionu. "Ten vrchol nezmizí, bude zachován, počítáme s hlubinou těžbou, se kterou už máme zkušenosti nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Současně s těžbou bude probíhat i sanace," ujišťoval obyvatele okolních obcí Čech. Projekt podle něj zajistí lidem práci na 20 až 30 let. V prvních třech letech nabízejí těžaři práci pro 20 až 25 lidí a v dalších letech zaměstnají až dvojnásobek pracovníků. "Chceme už na začátku příštího roku začít s náborem pracovníků," dodal.
zdroj: ČTK