Venkovní betlém stojí nedaleko orloje vytvořeného řezbářem Václavem Plechatým. Jírův betlém je široký 16 metrů a výtvarník ho vytvořil v roce 1999 pod širým nebem za tři měsíce. Všechny figury nahrubo vyřezal z dřevěných desek. "Jde vlastně o triptych - na levém křídle je Herodes a vraždění neviňátek, střední část tvoří nejsvětější rodina ve chlévě a na pravém křídle je útěk do Egypta," popsal betlém Chaloupka, který jednotlivé části každoročně opravuje a domalovává, protože zimní počasí betlému příliš neprospívá.
Jírův betlém není ale jediný, který mohou návštěvníci v Kryštofově Údolí vidět. Tradice výroby betlémů v obci je stará 150 let a představuje ji i stálá výstava. V prvním patře hostince U Kryštofa jsou betlémů více než dvě desítky. Nejstarší pochází z roku 1846, největší zabírá 35 metrů čtverečních a ty nejmenší se vejdou do dlaně. "Letos jsem tam přidal dva další betlémy a také selskou kuchyni," poznamenal Chaloupka. Loni se muzeum rozrostlo o podkroví, kde jsou hračky, školní lavice a také rozměrný model obce s vláčkem. Muzeum je otevřeno vždy o víkendech odpoledne. V prosinci ale bude otevřeno denně od 10:00 do 18:00.
Kryštofovo Údolí je Vesnickou památkovou rezervací. Založeno bylo na počátku 16. století a dnes představuje unikátní soubor lidové architektury, který láká do obce každoročně tisíce turistů. K nejcennějším památkám patří barokní kostel sv. Kryštofa s hřbitovem, samostatnou dřevěnou zvonicí, farou a márnicí, do níž mohou návštěvníci nahlédnout. Roubený kostel v pozdějších letech pokrytý břidlicí byl vysvěcen v roce 1686, a v Libereckém kraji je ojedinělou ukázkou lidové architektury.
zdroj: ČTK