"Na všechny zakázky vypisujeme veřejné soutěže, i když bychom to v některých případech dělat nemuseli," řekl Pieter. Díky tomu se podle něj daří výrazně snižovat náklady. Třeba připravovanou přestavbu kruhové křižovatky v ulici České Mládeže se podařilo zlevnit o třetinu z 48 milionů korun na necelých 32 milionů. "Zateplení Střední školy řemesel a služeb v Jablonci zlevnilo dokonce o 45 procent," řekl Pieter. Z odhadovaných více než 49 milionů korun se v soutěži cena snížila na necelých 27 milionů. O zakázku se utkalo 14 firem.
V minulosti přitom nebylo v kraji výjimkou, že třeba zakázky na opravy mostů byly dokonce dražší, než původně odhadl projektant. Kraj používal na soutěže prostředníky. "Externí administrátory zakázek jsme omezili a soutěže si zadáváme sami," vysvětlil Pieter. Kraj tím ušetřil několik milionů korun a další peníze šetří v soutěžích. Zájem o soutěže je podle něj velký. "Je to dáno otevřeností soutěže, ale i stanovením nižších kvalifikačních předpokladů," vysvětlil náměstek. Třeba o zakázku na zhotovení projektové dokumentace k transformaci domova pro postižené v Mařenicích se ucházelo 19 firem.
Důsledné zveřejňování všech zakázek je jen jedním z kroků nového krajského vedení v čele se Starosty k větší transparentnosti kraje a jeho hospodaření. Na internetu kraj zveřejňuje i smlouvy a faktury. Veřejnost může na internetu sledovat i plnění rozpočtu a podrobně zjistit, jak a za co kraj peníze utrácí. Připravuje se i transparentní krajský účet. "Musíme šetřit každou korunu, protože na daních se vybírá stále méně, ale náklady rostou," řekl Pieter. Kraj se proto podle něj snaží centralizovat nákupy materiálu i v příspěvkových organizacích, o třetinu snížil pro příští rok třeba náklady na elektřinu a plyn, když je nakoupil na komoditní burze.
zdroj: ČTK