Město zve veřejnost k plánování

V pondělí 7. října od 17.30 hodin bude v jídelně ZŠ Mozartova v jabloneckém Mšeně veřejné plánovací setkání k revitalizaci Bílé Nisy, konkrétně k části mezi hasičskou stanicí v ulici Palackého a Penny v ulici I. Olbrachta. Občané tak mohou ovlivnit budoucí podobu okolí řeky: jejich podněty se zohlední v zadání připravované krajinářsko-architektonické soutěže.

Město začalo připravovat revitalizaci Bílé Nisy v ulici I. Olbrachta, jejíž koryto bylo v 80. letech minulého století narovnané a vybetonované. To vedlo ke ztrátě původního charakteru, zhoršení podmínek pro vodní i břehové rostliny a živočichy i snížení biodiverzity.

„Cílem revitalizace je betonové koryto odstranit a vytvořit komplexní, přírodě blízké řešení, které přiblíží řeku přirozenému toku, podpoří biodiverzitu a lepší mikroklima místa v rámci adaptace na změnu klimatu. Součástí záměru je i zlepšení rekreačního využití lokality, aby její obnova prospěla přírodě i lidem,“ uvádí jablonecká náměstkyně primátora pro životní prostředí a strategii Lenka Opočenská a dodává: „Zejména území na břehu proti hasičské stanici má pro přírodu i klidnější aktivity lidí velký potenciál.“

Podle slov náměstka pro rozvoj a digitalizaci Jakuba Chuchlíka město připravuje krajinářsko-architektonickou soutěž. „Klíčovým podkladem zadání pro mezioborové týmy odborníků, které budou podobu lokality navrhovat, je aktuálně zpracovávaná vodohospodářská studie proveditelnosti. Ta prověří, jaké úpravy jsou v rámci revitalizace možné a reálné s ohledem na limity území či protipovodňovou ochranu,“ říká náměstek Chuchlík.

„Chceme získat co nejvíc podnětů k budoucí podobě a využití lokality od občanů a dalších dotčených stran, aby výsledek co nejlépe vyhovoval jejich potřebám. Proto přijďte na plánovací setkání, teď je šance projekt nejvíce ovlivnit,“ zve veřejnost Opočenská s tím, že témat k řešení je celá řada: Jaké jsou přednosti a nedostatky současného stavu? Jaké aktivity byste tu chtěli dělat, jakou zažívat atmosféru? Vnímáte nějaká rizika připravovaných změn? Je něco, co byste zde rozhodně nechtěli? To vše je potřeba nyní diskutovat, aby se podněty zapracovaly do zadání projektu.

Plánovací setkání připravuje jablonecký magistrát, konkrétně oddělení strategického plánování společně s kanceláří architektury města v rámci projektu ReBioClim, podpořeného z programu Interreg Central Europe.