Muzeum opět otevřeno
Po pěti a půl letech rekonstrukce dnes slavnostně zahájilo provoz v budově z roku 1876 ústecké městské muzeum.
Slavnostního přestřižení pásky se za město ujal náměstek primátora Jan Řeřicha a bývalý ústecký primátor Jan Kubata. Mezi hosty byli radní města i starostové městských obvodů. „Muzeum dnešní den pojalo v duchu historické návštěvy císaře Františka Josefa I., který do města přijel přesně před 110ti lety. Skutečnou historickou lahůdkou je určitě Císařský sál, který návštěvníkům poprvé nabídl nástěnné malby, které se nečekaně podařilo odhalit při rekonstrukci budovy“, připomněl náměstek primátora Jan Řeřicha.
Ústecké muzeum patří k nejstarším v severozápadních Čechách. Vzniklo v roce 1876 jako uměleckoprůmyslové muzeum. Do budovy, kde dříve sídlila škola, se přestěhovalo v roce 1972. Ústecké muzeum se může pochlubit stálou expozicí dokumentující dějiny Ústecka od pravěku až do dvacátého století, včetně významné události - bitvy u Chlumce v roce 1813.
Památkově chráněná budova neprošla větší opravou od konce druhé světové války. 1. ledna 2006 se muzeum z důvodu generální rekonstrukce uzavřelo a jeho aktivity byly přeneseny do náhradních prostor. „Muzeum bylo pět a půl roku v azylu, to ale neznamenalo, že by utichly jeho aktivity. My jsme si zvolili aktivní cestu existence, to znamená, že když jsme nemohli zvát návštěvníky k nám, tak jsme vytvářeli takové programy, abychom mohli vyrážet za nimi, do domovů důchodců, do škol a tak podobně. Dokonce jsme v tom byli tak úspěšní, že jsme i vyhrávali nějaké ceny v rámci republiky a některé naše putovní výstavy byly velmi navštěvované i v zahraničí, v Rakousku nebo Německu a máme z toho kontakty, které chceme i v budoucnu zúročit“, doplnil ředitel muzea Gustav Krov.
Město Ústí nad Labem získalo v roce 2008 na rekonstrukci muzejní budovy prostřednictvím Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Severozápad dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj ve výši 337 milionů korun. Celkové náklady přesáhly 400 mil. Kč. Práce na rekonstrukci probíhaly přibližně dva roky.
Rekonstrukce zahrnula kompletní stavební práce včetně inženýrských sítí. Opravou prošla střecha a půdní prostory, kde vzniklo nové patro, ve kterém jsou umístněny kanceláře a laboratoře. Nově jsou také vybaveny depozitní prostory. Součástí muzea jsou také bezbariérové prostory a výtahy. Vznikly zde výstavní prostory, přednáškové místnosti a ateliéry muzejní pedagogiky. Součástí muzea je také knihovna se studovnou. Součástí muzea je také centrum česko-německých studií Collegium Bohemicum, které se veřejnosti otevřelo již včera.
„Rekonstruovaná budova není jen prostorem s výstavou, ale měla by sloužit kulturně společenským akcím Ústečanů. Nabízí výjimečné prostory, které mohou být využity vzdělávacími institucemi, pro zábavu i soukromé akce. Záleží jen na nás Ústečanech, jak budeme aktivní“, uzavřel náměstek primátora Jan Řeřicha.
www.usti-nad-labem.cz