"Stezka je koncipována tak, aby si turisté mohli vybrat třeba jen jednotlivá zastavení a nemusí obcházet celou stezku. Vždy dostanou na zastavení kompletní informaci a součástí je i mapa, která ukáže, kde jsou další," uvedla vedoucí infocentra. Stezka podle ní mapuje nejen zajímavosti řemesla, ale i budovy spojené se sklářskou historií ve městě a jsou tam například i dvě opravené hrobky starých sklářských rodů.
Zastavení upozorňují na sklářské muzeum, staré funkční sklářské provozy, ale i ty zaniklé. Návštěvník má možnost navštívit třeba sklárnu Ajeto, kde může vidět skláře při práci. "Zahrnula jsem tam ale i Smetanovy sady, bývalé lázně, historicky cennou budovu Grandhotelu. Na stezce je sklářská škola, ale také třeba Novoborské vyhlídky, aby si na své přišli i ti, kdo dávají přednost přírodě," vyjmenovala Svobodová Nemleinová. Ke stezce vydalo město informační brožuru s mapou a audionahrávky v češtině a němčině.
Vybudování naučné stezky není ale podle novoborského starosty Jaromíra Dvořáka (Starostové pro Liberecký kraj) prvním společným česko-německým projektem s partnerským městem Grosschönau. "Díky této spolupráci jsme už ve městě realizovali dva velké projekty, jedním z nich byla rekonstrukce mateřské školy ve Svojsíkově ulici, kde vzniklo centrum česko-německého vzdělávání," řekl starosta. Rekonstrukce mateřinky stála podle něj 19 milionů korun, financována byla z evropských fondů. Děti, které tam chodí, se učí německy, a naopak děti z mateřinky v Německu, se učí česky.
Při česko-německé spolupráci se ale například dočká moderního vybavení i nový depozitář novoborského sklářského muzea. "I depozitář se stavěl v rámci česko-německého projektu, na vybavení ale tehdy nezbylo, a tak ho budeme dovybavovat teď," řekla ČTK ředitelka muzea Petra Ajšmanová. Dovybavení depozitářů podle ní muzeum nutně potřebuje. "Moc se na to těšíme, velkou část sbírek máme stále v krabicích," dodala. Vybavení depozitáře přijde podle ředitelky zhruba na 2,5 milionu korun.
zdroj: ČTK