Od romantismu, přes swing k písničkářům
Tento týden nabídne Město plné tónů v Jablonci nad Nisou opět bohatý program. Tentokrát ještě rozšířený o operu Italka v Alžíru v městském divadle a koncert Františka Nedvěda na letní scéně.
Program začíná opět v úterý. Od 17 hodin pozve milovníky varhanních koncertů do kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova na Horním náměstí, kde je připravené setkání s hudebním obdobím romantismu. „Romantičtí autoři reagovali na technický pokrok a chladný realismus útěkem k přírodě, melancholii a romantickým tužbám. Do tvrdé reality je pak vrátil první celosvětový válečný konflikt. Své pocity z války i vzpomínku na padlé druhy a umělce vepsal skladatel Maurice Ravel do šestidílné suity Náhrobek Couperinův. Ravelovým učitelem na pařížské konzervatoři byl skladatel a varhaník Gabriel Fauré, který svou učitelskou pozici získal po odchodu dalšího skvělého skladatele Julese Masseneta,“ zve na úterní koncert Petra Handlířová z Jabloneckého kulturního a informačního centra. Francouzským romantismem posluchače provedou varhaník Drahoslav Gric a hobojistka Dorothea Chudá.
Pokud snad někomu nebude úterní koncert v kostele stačit, může ještě zajít do městského divadla. Tady začne v 19 hodin opera Gioachina Rossini Italka v Alžíru v provedení mladých zahraničních umělců, kteří se sjeli na tradiční mezinárodní dirigentský a pěvecký workshop do Teplic. Na 12. ročníku Evropské hudební akademie pod vedením operní pěvkyně Evy Randové a Norberta Baxy, šéfdirigenta opery Divadla J. K. Tyla v Plzni, nastudovali právě Italku v Alžíru. „Tento titul jsem zvolil, protože až na často uváděnou předehru se samotná opera příliš nehraje, přitom je vtipná a Rossiniho hudba krásná,“ vysvětluje Norbert Baxa.
V inscenaci se průběžně představí dvaadvacet zpěváků, sólistů a sbor Operního studia Univerzity Britské Kolumbie (Kanada) a Severní Floridy (USA). Spolu s nimi se na představení podílí pět členů Brixiho komorního souboru Teplice, všichni za režijního dohledu Krzystofa Biernackiho. Komorní orchestr Evropské hudební akademie diriguje Norbert Baxa.
Čtvrteční produkce na letní scéně má pro diváky připravenou opět premiéru. Představí se tu totiž mladé anglické duo Tobias Ben Jacob & Lukas Drinkwater. “V autorských folkových písních rozehrává duo interakce Tobiasovy intimní kytary a Lukasova mistrovského kontrabasu. Lukas svými žertíky vyrovnává spoluhráčovy melancholické nálady a díky synergii muzikantů se náladotvorné a spletité skladby rozjasňují do širšího výrazového spektra. Jejich materiál je spíš písničkářský, než folkový, a vlivy se neomezují jen na anglickou tradici, ale zasahují do jazzu, k východním kořenům a esoterickým zvukům,“ říká dramaturg jabloneckého Eurocentra Jan Ocilka. Tobias a Lukas hráli poprvé před publikem na festivalu v Glastonbury v roce 2014, o rok později už následovalo turné a vynikající EP nazvané The Burning Low.
Páteční letní scéna bude patřit legendě country a folku. Od 19 hodin zde vystoupí František Nedvěd se svou kapelou. Na tento koncert je třeba si zakoupit vstupenku, a to buď v předprodeji za 290 korun, těsně před koncertem zaplatíte o stovku víc.
Neděli mají ve svém diáři zaškrtnutou milovníci odpoledních koncertů v Tyršově parku. Tentokrát budou v altánu o přízeň posluchačů usilovat Sestry Ježkovy a Jiří Polydor. „Sestry Ježkovy jsou tři půvabné zpěvačky zapálené do rytmu swingu – Tereza Nálevková, Radka Říhová a Karolina Stasiaková. Hrávají s orchestrem The Rhythm Girls & Radiolians Orchestra nebo s Orchestrem Ježkovy stopy, s nímž začaly spolupracovat v roce 2015 jako občasný host a po krátké době se staly jeho neodmyslitelnou součástí,“ charakterizuje dívčí trio, jež provází renomovaný klavírista Jiří Polydor, Jan Ocilka.
V prvním srpnovém týdnu se pak fanoušci Města plného tónů mohou těšit na novinku projektu, a to na filmové muzikály. Ten první je v programu letního kina zařazený už ve středu 1. srpna od 21 hodin a bude jím Moulin Rouge.