Kraj bude usilovat o to, aby mohl na škody po přívalových deštích využít část peněz, které vláda mimořádně uvolnila na likvidaci následků po červnových záplavách. "Pevně věřím, že možnost čerpat peníze v programech bude, neboť škody jsou poměrně velké," uvedl Půta.
Záplavy na začátku června zasáhly v Libereckém kraji 45 obcí. Způsobily škody na majetku obcí a kraje za 568,4 milionu korun a za dalších téměř sto milionů na podemleté železniční trati u Rynoltic.
Přívalové deště v noci z 29. na 30. července zničily ve 32 městech a obcích majetek za 171 milionů korun. Za dalších zhruba sto milionů jsou škody na krajských silnicích a za 30 milionů na železniční trati mezi Turnovem a Hodkovicemi nad Mohelkou.
Místy tehdy v kraji napršelo až 130 milimetrů srážek. Nejvíce postiženým městem byl stotisícový Liberec, kde pršelo nejvydatněji za posledních 11 let a škody přesáhly 61 milionů korun. V Raspenavě jsou za více než 30 milionů a v Jablonci a Rychnově u Jablonce za více než 15 milionů korun. Hodně postižená je i Horná Řasnice na Frýdlantsku s 220 obyvateli. Škody v malé příhraniční obci jsou za 28,5 milionu korun, z toho 22 milionů na krajských silnicích a pět milionů na majetku Povodí Labe.
Při přívalových deštích na konci července zemřel v kraji jeden člověk a stav ohrožení byl na Smědé a krátkodobě i na Nise v Liberci. Kupříkladu hladina Smědé v Předláncích byla o půlnoci na úterý 30. července na 74 centimetrech, za další hodinu byla takřka o dva metry výše. "Bylo to děsivé, povodňové stupně jsme vyhlašovali po deseti minutách. Hladina byla výš než při červnových záplavách," řekl tehdy starostka Višňové Vladimíra Erbanová. V této obci ale voda nenapáchala tak velké škody, jako v jiných městech. Jsou za zhruba půl milionu korun.
zdroj: ČTK